wydruki artystyczne
druk cyfrowy

22 211 3 211

digitalizacja obrazów

QPRINT

Po co jest raster

co to jest raster

ZAPAMIĘTAJ: Raster to sposób na uzyskanie kolorowych wydruków zdjęć i grafik przy użyciu czterech podstawowych barw CMYK. Ponieważ drukarki mają ograniczone ilości barwników do dyspozycji, różne kolory uzyskują za pomocą plamek w czterech kolorach – niczym impresjoniści na swoich obrazach.

Na co dzień oglądając otaczające nas wydruki (książki, katalogi, opakowania produktów itp.) nie zauważamy, że każda grafika składa się z tysięcy malutkich plamek ułożonych obok siebie, tak aby przy użyciu ograniczonej ilości barwników sprawić wrażenie pełno-kolorowego obrazu.

Poniżej prezentujemy powiększenie grafiki bitmapowej i jej wersję zamienioną na raster:

co to jest raster

Powyżej prezentujemy jeden ze rodzajów rastra, czyli raster punktowy, który tworzy charakterystyczne „rozetki” z układających się punktow w barwach CMYK. Cechą tego rastra jest to, że plamki są rozłożone regularnie (jak piksele w bitmapie) i różnią się od siebie wielkością. Dzięki temu na wydruku powstaje wrażenie pełnej palety barw. Zupełnie innym rodzajem rastra jest raster stochastyczny, gdzie plamki są zawsze tej samej wielkości, ale są losowo (chaotycznie) rozrzucone po powierzchni wydruku. Zainteresowanych dogłębnym przestudiowaniem tematu rastra odsyłam do Wikopedii oraz na tę stronę. W naszym wpisie skupimy się na rastrach stosowanych przez nas w przypadku druku prac artystycznych i ich porównaniu.

Raster w druku atramentowym

W przypadku artystycznego druku atramentowego z zastosowaniem atramentów pigmentowych domyślnie stosowany jest raster stochastyczny. Czyli ten, w którym plamki atramentu mają tę samą wielkość ale są chaotycznie (losowo) rozłożone na całej powierzchni wydruku. Ze względu na fakt, że plamki atramentu pigmetnowego stawiane przez głowicę drukarki są tak małe, że praktycznie nie widoczne gołym okiem, zastosowanie takiego rozwiązania gwarantuje prawdziwie fotorealistyczne rezultaty na wydruku. Poniżej można zobaczyć wydruk wykonany na drukarce CANON PRO-6000 zeskanowany w rozdzielczości 1200dpi.

raster stochastyczny w druku atramentowym

Raster w druku ARKUSZOWYM TONEROWYM

Inaczej wygląda kwestia rastrowania dla druku arkuszowego, gdzie obraz tworzony jest przy użyciu drobinek tonera przenoszonych na podłoże z użyciem ładunku elektrostatycznego. Drobinki te następnie są utrwalane w wysokiej temperaturze. W przypadku tej technologii druku stosujemy dwa rodzaje rastrowania – klasyczny punktowy (regularny) z liniaturą 200 linii na cal oraz stochastyczny. W zależności od rodzaju realizowanych wydruków i charakteru grafiki dobieramy raster, który w danym wypadku gwarantuje najlepsze rezultaty. Poniżej przedstawiamy wydruki wykonane za pomocą tych dwóch rastrów zeskanowane w rozdzielczości 1200dpi.

RASTER STOCHASTYCZNY

raster stochastyczny w druku arkuszowym

RASTER PUNKTOWY (200 lpi)

raster punktowy w druku arkuszowym