ZAPAMIĘTAJ: Do wydruków artystycznych stosuje się drukarki atramentowe drukujące atramentem pigmentowym. Najczęściej drukarki tego typu wyposażone są w dodatkowe barwniki w celu poszerzenia zakresu uzyskiwanych kolorów. Do druku artystycznego należy używać dedykowane podłoża, które są kompatybilne z atramentami.
Na rynku drukarek przeznaczonych do wydruków artystycznych (atramenty pigmentowe) prym wiodą trzy firmy: Epson, Canon i HP. W ofercie wszystkich wymienionych firm znajdują się urządzenia, które drukują atramentami o właściwościach archiwalnych (długotrwała odporność na blaknięcie) pozwalające na uzyskanie bardzo szerokiego zakresu barw.
Druk atramentowy polega na wyrzucaniu kropel atramentu na podłoże. Do tego celu stworzono głowice atramentowe. Co ważne, głowica powinna być dostosowana do rodzaju zastosowanego atramentu (niewłaściwe dobranie atramentu do rodzaju głowicy może skutkować uszkodzeniem głowicy lub złą jakością druku).
To co najbardziej odróżnia trzech wymienionych producentów to głowice oraz zestaw atramentów. W przypadku drukarki EPSON mamy do czynienia z głowicami piezoelektrycznymi (atrament jest wyrzucany z dyszy pod wpływem mechanicznego ruchu płytek w głowicy) – nie wdając się w szczegóły głowice piezoelektryczne są bardzo skomplikowane w produkcji i co do zasady są niewymienne (przynajmniej z poziomu użytkownika – ewentualna wymiana głowicy wiąże się z wysokimi kosztami i interwencją ze strony serwisu producenta). Głowica zaprojektowana jest tak, aby teoretycznie przetrwać cały okres funkcjonowania urządzenia. Niestety taki model głowicy powoduje, że musi ona co jakiś czas przeprowadzać procedurę czyszczenia zużywając dość drogi atrament – bez tego nie byłoby możliwe utrzymanie wysokiej jakości druku.
Drukarka Canon ma głowicę wykonaną w termicznej (kropla atramentu wyrzucana pod wpływem wysokiej temperatury osiąganej w dyszy) technologii bubble-jet i w sytuacji, gdy jakość druku istotnie spadnie – może zostać wymieniona samodzielnie przez użytkownika – jedna głowica obsługuje wszystkie kolory. W pigmentowych drukarkach HP głowice są termiczne i każda z osobna (dla każdego koloru jest osobna głowica) może zostać wymieniona przez użytkownika samodzielnie.
Każde z powyższych podejść ma swoje zalety jak i wady, w przypadku Canona i HP rzadziej zachodzi konieczność procesu czyszczenia głowic, a w sytuacji krytycznej można głowice wymienić (co również kosztuje). W drukarce Canon od razu trzeba wymienić całą dość drogą głowicę nawet jeżeli problem występuje w jednym kolorze, zaś w HP, gdzie dla każdego koloru jest oddzielny element, wymiana głowicy jest tańsza. Z Epsonem trzeba uważać i na bieżąco dbać o stan drukarki (np. nie zostawiać jej na dłuższy czas odłączonej od prądu lub z niskim poziomem atramentów), gdyż w innym wypadku może się okazać, że głowica uległa trwałemu uszkodzeniu, a koszt naprawy będzie nieopłacalny. Z perspektywy osoby zlecającej druk w drukarni, technologia zastosowana w głowicach drukujących nie ma większego znaczenia, ale dla osoby chcącej kupić drukarkę do druku prac we własnym zakresie – wybór odpowiedniego rozwiązania może mieć istotne znaczenie dla ostatecznych kosztów druku. Niezależnie od wybranego urządzenia – jeżeli wydruki będą wykonywane sporadycznie, koszty obsługi nie związane z bezpośrednio z drukiem (tj. czyszczenie lub wymiana głowic) mogą okazać się wyższe niż koszt samego druku.
Każdy z producentów dostarcza zupełnie inny zestaw atramentów – nie tylko pod względem chemicznym, ale również pod względem palety kolorów jakie występują w danym zestawie. Tak jak wspominałem przy okazji omawiania przestrzeni kolorystycznych, urządzenia do druku artystycznego wyposażone są w znacznie więcej kolorów niż klasyczna paleta CMYK. Z reguły posiadają dodatkowe atramenty w kolorach zielonym, pomarańczowym lub czerwonym czy też niebieskim, ale posiadają również atramenty w kolorze szarym. Wszystko po to aby jak najlepiej odwzorować kolory na wydruku i zapewnić nasycone barwy. W porównaniu do typowych drukarek stosowanych do celów reklamowych, wyposażonych tylko w atramenty CMYK – urządzenia do druku artystycznego potrafią znacznie lepiej odwzorować szczegóły. Nie bez znaczenia przy druku artystycznym są właśnie atramenty szare – gdyż to one pozwalają na uzyskanie neutralnych barw (szarości) bez efektu metameryzmu – o czym opowiem w dalszej części.
Wadą atramentów pigmentowych jest to, że są one dość drogie (często wielokrotnie droższe w porównaniu do atramentów solwentowych, UV czy latexowych, przeliczając to na koszt 1ml atramentu) co skutkuje wysokim kosztem zadruku. Aby przy ich zastosowaniu uzyskać dobrej jakości wydruki należy używać podłoży dedykowanych do druku pigmentowego, które są również droższe od typowych materiałów używanych w reklamie.
····························································································
pomocne wpisy:
- Jak zdigitalizować obraz
- Skanowanie prac artystycznych
- Digitalizacja z użyciem fotografii cyfrowej
- Oprawa wydruków artystycznych
- Rozdzielczość bitmapy
- Giclée – na czym polega
- Po co jest raster
- Przygotowanie plików do druku arkuszowego
- Przygotowanie plików do druku atramentowego
- Profile kolorystyczne
- Papier kontra monitor
- RGB czy CMYK
- PODŁOŻA DO DRUKU ARTystycznego
- DRUKARKI i ATRAMENTY do druku ARTystycznego
- METAMERYZM