wydruki artystyczne
druk cyfrowy

22 211 3 211

digitalizacja obrazów

QPRINT

Digitalizacja z użyciem fotografii cyfrowej

digitalizacja obrazów

ZAPAMIĘTAJ: W największych muzeach świata do digitalizacji obrazów i obiektów archiwalnych wykorzystuje się aparaty cyfrowe. Cały proces wymaga odpowiedniej wiedzy i wysokiej klasy sprzętu.

Rozwój fotografii cyfrowej

Działanie aparatu cyfrowego jest podobne do działania aparatu analogowego, z tym, że tutaj zamiast kliszy jest matryca CCD lub CMOS. Obraz od razu zapisywany jest w postaci cyfrowej. Pierwsze matryce miały rozdzielczość bardzo małą, rzędu 320x480px (ok. 150 tys. pikseli) co uniemożliwiało rejestrację wystarczającej ilości szczegółów na zdjęciach. Dopiero stworzenie matryc 2Mpix (ok. 1200×1800 pikseli) sprawiło, że fotografia cyfrowa nabrała popularności i stała się konkurencyjna dla tradycyjnej fotografii analogowej. Łatwo policzyć, że przy matrycy 2Mpix (co dawało bitmapę 1200×1800 pikseli) maksymalny zalecany rozmiar wydruku wynosił 20×30 cm. Ważne również, aby jakość optyki była dobra i pozwalała uchwycić wszystkie szczegóły. Więcej na temat wymiarów i rozdzielczości bitmapy można przeczytać we wpisie ROZDZIELCZOŚĆ BITMAPY.

Kolejnym problemem, który musieli rozwiązać producenci matryc była kwestia czułości oraz szumów w przypadku słabego oświetlenia. Im większa była ilość punktów pomiarowych na matrycy, tym mniejsza ich powierzchnia oraz ilość światła, która na nie padała. To powodowało, że przy słabym oświetleniu odczyt wartości światła był nieprecyzyjny i zakłócany przez inne elementy elektroniczne w aparacie. W rezultacie na zdjęciach było widoczne coś co można by nazwać cyfrowym ziarnem. Im słabsze oświetlenie, tym trzeba ustawić czułość matrycy i w rezultacie na zdjęciu jest więcej szumów. W przypadku fotografowania prac artystycznych warto jest zadbać o odpowiednio silne oświetlenie aby uniknąć tych szumów. 

Wpływ obiektywu na jakość digitalizacji

W ciągu ostatnich 10 lat wykonany został bardzo duży postęp w zakresie produkcji matryc cyfrowych i obecnie można kupić aparaty cyfrowe mające matryce nawet 60 Mpix (dla tzw. pełnej klatki) a nawet 150 Mpix dla matrycy w rozmiarze średnioformatowym. Tak szybki rozwój matryc cyfrowych uwidocznił braki jakości optyki do aparatów. W przypadku aparatów analogowych naturalnym ograniczeniem odwzorowania szczegółów było ziarno filmu, a w kolejnym etapie jakość procesu skanowania. W momencie gdy powstały matryce mające ponad 20 Mpix okazało się, że dostępna optyka nie pozwala na uzyskanie ostrego obrazu. Dlatego producenci aparatów zaczęli pracować nad nowymi obiektywami, pozwalającymi na bardziej szczegółowe odwzorowanie detali. Koszty takich obiektywów znacząco przekraczają kwoty rzędu 10 a nawet 30 tys. zł. Tak więc kupując aparat z matrycą o dużej ilości pikseli, należy liczyć się ze sporymi wydatkami na obiektywy.

Wady digitalizacji przy użyciu fotografii cyfrowej

Proces digitalizacji z użyciem fotografii cyfrowej wymaga od operatora znacznie więcej wiedzy i doświadczenia w porównaniu do używania skanera płaskiego. Na jakość reprodukcji wpływ będzie miało użyte oświetlenie, rodzaj matrycy czy jakość optyki oraz doświadczenie operatora. Nawet najlepszej klasy sprzęt operator może popełnić wiele błędów, które spowodują, że materiał cyfrowy nie będzie nadawał się do reprodukcji.